رزین چیست

رزین چیست ؟ گالری شهرزاد اسدی

فهرست مطالب

رزین چیست؟ رزین یک ترکیب طبیعی یا مصنوعی بسیار چسبناک است که معمولاً در الکل محلول است اما در آب محلول نیست. رزین ها بسته به ترکیب شیمیایی و مصرف به روش های مختلفی طبقه بندی می شوند. همچنین کاربردهای زیادی در صنعت و اخیراً در زمینه هنر دارند. رزین طبیعی از گیاهان به دست می آید که بهترین نمونه آن شیره کاج است. سنگ تزئینی زیبای کهربا نیز به دلیل سفت شدن رزین گیاه به دست می آید.

پایه رزین انواع مختلفی دارد که اصلی ترین آنها در بازار (بیسفنول A) می باشد. در کارهای تزئینی معمولا از نوع خاصی از سخت کننده استفاده می شود که به آن (پلی آمین) می گویند. سخت کننده های پلی آمینی معمولاً بی رنگ هستند و می توان آنها را در حجم استفاده کرد.

کاربرد رزین چیست ؟

هزاران سال است که انسان ها از رزین های طبیعی استفاده می کنند. از رزین کاج برای آب بندی قایق ها، مومیایی کردن اجساد، ظروف غذا استفاده می شود و با پیشرفت تکنولوژی بشر، مشخص شد که این ماده می تواند به پلیمر تبدیل شود. محفظه‌های پلیمری با رزین مصنوعی ساخته می‌شوند که ارزان‌تر و راحت‌تر خالص‌سازی می‌شود.

همانطور که در محصولات زیر می‌بینید امروزه از رزین برای ساخت وسایل تزیینی و هنری استفاده گسترده ای می‌شود از استند اسم رزینی گرفته تا ساعت دیواری:

انواع رزین چیست ؟

  • رزین اپوکسی 
  • رزین پلی استر غیر اشباع
  • رزین وینیل استر
  • رزین های متیل متاکریلات
  • رزین های پلی اورتان
  • رزین های فوران

در بیشتر موارد از رزین های مبتنی بر بیسفنول A استفاده می شود که با استفاده از سخت کننده های پلی آمینی مانند پلی آمین های آلیفاتیک، پلی آمین های سیکلولایفاتیک، پلی آمین های آروماتیک و پلی آمین آمیدها سخت می شوند. توصیه می‌شود که پایه‌های رزینی مورد استفاده بدون حلال باشند یا در صورت نیاز به رزین‌های نازک‌تر از رقیق‌کننده‌های واکنشی استفاده کنند.
پوشش‌های مبتنی بر رزین اپوکسی مقاومت خوبی در برابر اسیدهای رقیق و قلیایی دارند اما اسیدها، اکسیدان‌ها و حلال‌ها خیلی غلیظ نیستند.

مشاهده دوره های آموزش هنر در شهر دانش

در صورت نیاز به مقاومت شیمیایی بالاتر می توان از رزین های اپوکسی نوولاک به عنوان زیرمجموعه ای از رزین ها استفاده کرد، اما بسیار گران هستند و فقط در شرایط خاص مورد استفاده قرار می گیرند.
رزین های اپوکسی به دلیل چسبندگی عالی به سطوح فولادی و بتنی، رنگ پذیری بالا و خواص بدون انقباض این رزین در حین عملیات پلیمریزاسیون، بیشترین مصرف را در بین سایر رزین های صنعت پوشش دارند.

رزین چیست : رزین پلی استر

رزین پلی استر شفاف و به صورت 3 جزئی است که پس از مخلوط شدن با اسید (نسبت 4.5/1000) و کبالت (نسبت 1000/3) پخته می شود. رزین پلی استر ماده ای است که در مجسمه سازی و کارهای صنعتی استفاده می شود. رزین پلی استر در ابتدا مایعی در غلظت مربا است اما وقتی با سخت کننده مخلوط می شود بعد از مدتی حرارت به حالت ژله ای می رسد و سپس سفت می شود. با سخت شدن پلی استر، مولکول ها به هم می رسند و برخی از محلول ها تبخیر می شوند. در نتیجه حجم پلی استر پس از بسته شدن کمی کاهش می یابد.

رزین چیست : رزین وینیل استر

وینیل استرها محصول واکنش رزین های اپوکسی با اسیدهای اتیلن غیر اشباع هستند. به جز در موارد خاص، رزین های وینیل استر معمولاً دارای انتهای غیراشباع هستند. این انتهای غیراشباع در رزین می تواند واکنش اتصال عرضی را انجام دهد و همچنین می تواند زنجیره های رزین وینیل استر را پلیمریزه کند یا با استایرن کوپلیمریزه شود.

مطلب پیشنهادی : پتینه چیست و کاربرد آن در دکوراسیون

اکثر رزین های وینیل استر معمولی از استری کردن یک رزین دی اکسید با یک اسید مونو کربوکسیلیک غیر اشباع ساخته می شوند. آنها را می توان با واکنش رادیکال آزاد به تنهایی درمان کرد یا در یک مونومر مانند استایرن حل کرد تا یک رزین مایع ایجاد کند. در این مورد می توان از رزین وینیل استر مانند رزین پلی استر استفاده کرد.

رزین چیست : رزین های متیل متاکریلات

استفاده از رزین های متیل متاکریلات برای ایجاد کفپوش هایی که خاصیت ارتجاعی بالایی دارند و در برابر زرد شدن بسیار مقاوم هستند. مانند رزین های پلی استر غیر اشباع و وینیل استرها، این نوع رزین نیز در برابر اکسیدان ها بسیار مقاوم است.
یکی از خواص خوب پوشش‌های مبتنی بر رزین‌های متیل متاکریلات، کنترل آسان فرآیند پلیمریزاسیون است. این پوشش ها در دماهای پایین در مدت زمان کوتاهی نیز قابل اجرا هستند.

 

رزین چیست : رزین های پلی اورتان

با توجه به مواد مختلف موجود برای شروع واکنش در فرآیندهای پلیمریزاسیون پلی یورتان ها، این گروه از مواد از نظر خواص شیمیایی و مکانیکی بسیار متنوع هستند.
پوشش های پلی یورتان را می توان مانند لاستیک ها کاملاً کشسان و نرم ساخت و در عین حال می توان با رزین های پلی یورتان پوشش های بسیار سخت با مقاومت سایشی بالا ایجاد کرد.
هنگام اجرای پوشش های پلی یورتان در رزین تزریقی پلی اورتان AQUAFIN-P4 باید رطوبت هوا و سطوح را به دقت کنترل کرد زیرا این رزین به رطوبت بسیار حساس بوده و به فوم بتن تبدیل می شود.

مطلب پیشنهادی : 6 فایده رنگ آمیزی

رزین چیست : رزین های فوران

رزین های فوران توسط کاتالیزورهای اسیدی سخت می شوند. بنابراین باید از استفاده آنها از سطوح بتنی و فولادی بدون در نظر گرفتن لایه میانی به طور جداگانه خودداری شود.
پوشش های مبتنی بر رزین فوران در برابر طیف وسیعی از مواد خورنده مانند اسیدها و قلیاها مقاوم هستند. رزین های فوران نیز مقاومت بسیار بالایی در برابر انواع حلال ها دارند. به دلیل مقاومت ثابتی که در برابر اسیدها و قلیاها دارند، می توان از آن ها در چاله ها، مخزن ها و کانال هایی که دائماً در معرض خوردگی مواد اسیدی و قلیایی هستند و همچنین در محیط های خنثی استفاده کرد.

بایدتوجه داشته باشید که پوشش های مبتنی بر رزین های فوران در برابر عوامل اکسید کننده مانند اسید نیتریک و هیپوکلریت سدیم مقاوم نیستند.
یکی از معایب روکش های فورانی عدم رنگ آن ها به دلیل سیاه بودن رزین فوران است.

دو گروه رزین چیست ؟

1. رزین های یک جزئی

رزین های یک جزئی یا رزین های هوا خشک رزین هایی هستند که در مجاورت هوا به سرعت خشک می شوند و از جمله این رزین ها می توان به انواع چسب ها و مواد مورد استفاده برای پولیش سنگ های آنتیک اشاره کرد.

2. رزین های چند جزئی

نوع دوم رزین های چند جزئی هستند که برای خشک شدن به مواد افزودنی نیاز دارند (به اصطلاح مراحل پخت) که اجازه خشک شدن و پختن آنها را می دهد. از آنجایی که این یک واکنش داخلی است، می توان از این نوع رزین برای کارهای حجمی استفاده کرد، خاصیتی که رزین های تک جزئی معمولاً ندارند. یعنی پس از مخلوط شدن دو جزء، رزین شروع به خشک شدن می کند.

منبع : estgrade

اشتراک گذاری
دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین نوشته ها
جدیدترین محصولات
دسته بندی محصولات