مجسمه پلی استر چیست؟

مجسمه پلی استر چیست گالری شهرزاد اسدی

فهرست مطالب

مجسمه پلی استر یک شاخه‌ای از هنر سه بعدی است که با استفاده از رزین فایبرگلاس ریخته گری شده است. رزین یک ماده نسبتا سبک و بادوام است که می توان آن را رنگ و لعاب کرد تا شبیه سنگ، چینی، برنز یا مرمر شود. برای تولید محصولات متنوعی استفاده می‌شود. ارزان بودن نسبی رزین پلی استر در مقایسه با سایر مواد باعث می شود زمانی که هنرمند بخواهد چندین نسخه از یک مجسمه بسازد، مطلوب باشد.

ویژگی مجسمه پلی استر رزین

رزین همچنین به یک ماده محبوب در ساخت مجسمه های کوچک، جواهرات، مجسمه ها و کلکسیون های مختلف تبدیل شده است.
رزین خود مخلوطی از مواد از جمله اورتان، سیلیکون، اپوکسی و پلی استر است. مجسمه های رزینی مقاوم هستند اما تخریب ناپذیر نیستند. شرایط سرد و انجماد می تواند باعث ترک خوردن رزین شود زیرا مواد منقبض می شوند، سپس با افزایش دما منبسط می شوند. هر مجسمه رزینی که در بیرون نگهداری می شود باید در هوای سرد به داخل خانه آورده شود.

مطلب پیشنهادی : پتینه چیست و کاربرد آن در دکوراسیون

قالب گیری مجسمه پلی استر

وقتی مواد مجسمه پلی استر ریخته گری خشک شد، قالب از مدل خارج می شود. قالب در امتداد یک یا چند خط جداکننده از هم جدا می شود و قالب های متمایز برای قسمت های مختلف مجسمه ایجاد می شود. برای مجسمه های رزینی و مجسمه پلی استر، قالب های ساخته شده از لاستیک، سیلیکون و سایر مواد انعطاف پذیر اغلب برای ریخته گری کافی هستند. از مواد سفت تر مانند فلز، چوب و گچ نیز می توان برای ساخت قالب استفاده کرد. ممکن است لازم باشد داخل قالب با پلی وینیل الکل رنگ آمیزی شود یا با تالک پودر شود تا از برداشتن مجسمه رزین اطمینان حاصل شود.

 

هنگامی که زمان ریخته گری مجسمه رزین یا مجسمه پلی استر فرا می رسد، مخلوط رزین مایع باید یک کاتالیزور اضافه شود تا فرآیند سخت شدن آغاز شود. کاتالیزورهای رایج شامل متیل اتیل کتون پراکسید، که می تواند بسیار فرار باشد، و بنزوئیل پراکسید کم خطرتر است. یکی از مشکلاتی که اغلب در فرآیند ریخته گری رخ می دهد وجود حباب های هوا در رزین است. حباب های هوا را می توان با مخلوط کردن پودر برنز یا مواد مشابه و با اطمینان از اینکه قالب به سمت بالا تخلیه می شود تا هوا خارج شود، مدیریت کرد.

مطلب پیشنهادی : 6 فایده رنگ آمیزی

انواع رزین و کار با آن ها

رایج ترین نوع رزین مورد استفاده پلی استر است که معمولاً در صورت ریخته گری مایل به سبز و شفاف است مگر اینکه رنگی به آن اضافه شود. مجسمه هایی که معمولاً در فروشگاه ها فروخته می شوند اغلب از رزین پلی استر ریخته گری می شوند.

اپوکسی شفاف و بادوام‌تر احتمالاً برای هنرمندانی که در خانه کار می‌کنند بهتر است، اگرچه اپوکسی گران‌تر است. رزین‌های سیلیکون و یورتان به دلیل انعطاف‌پذیری‌شان ارزشمند هستند.

برای مشاهده جدیدترین مجسمه ها و پیگیری کارهای هنری گالری شهرزاد می‌توانید اینستاگرام گالری شهرزاد اسدی را دنبال کنید.

اشتراک گذاری
دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین نوشته ها
جدیدترین محصولات
دسته بندی محصولات