پتینه چیست و کاربرد آن در دکوراسیون

پتینه چیست

فهرست مطالب

معنی پتینه چیست؟

پتینه پوششی روی سطحی است که در یک دوره زمانی به واسطه شرایط آب و هوایی، فشار  یا گذر زمان ایجاد می شود. اغلب برای اشاره به اجسام ساخته شده از فلز استفاده می شود که در نتیجه واکنش های شیمیایی و همچنین زنگ زدگی یک لایه سبز ایجاد می کنند. با این حال، این اصطلاح می تواند هر نوع ماده ای را شامل شود، از فلز گرفته تا چوب و پلی‌استر.

پتینه کاری چیست؟

پتینه کاری فرآیندی است که به اعمال رنگ یا رنگدانه بر روی مجسمه، چوب، فلز و … مربوط می‌شود. فرآیند پتینه کاری  رنگدانه بر روی مجسمه اعمال می شود تا ظاهر آن را بهبود بخشد. اصطلاح پتینه به کاربرد رنگ یا پرداخت روی سطح یک مجسمه پلی استری یا فلزی اشاره می کند. این کار مانند زدن مقداری رنگ بر روی یک حصار قدیمی نیست، این روش ماهرانه استفاده از رنگدانه است.

مطلب پیشنهادی : 6 فایده رنگ آمیزی

یکی از شاخه‌های پتینه کاری، پتینه کهنه کاری است که روی سطح اعمال می‌شود و اشیاء را شبیه عتیقه‌ها می‌نماید و معنی واقعی پتینه را تداعی می‌کند. واژگان تاریخ هنر مهم است که بدانید، مخصوصاً زمانی که در تلاش برای یادگیری و درک این رشته هستید. زمانی که در حال پتینه کاری روی مجسمه خود باشید، ارزش آن را نیز خواهید یافت.

کاربرد پتینه در دکوراسیون

چه روی صندلی چوبی، چه روی میز فلزی یا مبل چرمی، پتینه نشانه تاریخ، سن و شخصیت است. هدف هنر پتینه کاری این است که موانعی را که ممکن است سبب غریب بودن فضا برای افراد شود را از بین ببرد و در عوض به شما و مهمانانتان اجازه می‌دهد تا احساس راحتی کنید.

وقتی کمی از جادوی پتینه را در خانه خود استفاده می‌کنید، به یاد داشته باشید: پتینه را می‌توان با هم ترکیب کرد و در واقع یکی از سرگرم‌کننده‌ترین راه‌های ترکیب و تطبیق در طراحی داخلی است. از ست کردن میز قهوه پتینه چوبی با دکور شیشه ای براق یا فلزی نترسید. تضاد حاصل از این کار فقط توجه را به فضای گرم و نرم و دنج که در وهله اول شما را به به سمت پتینه جذب کرده است، جلب می کند!

 

آموزش هنر پتینه کاری

گالری شهرزاد اسدی در اهواز انواع تکنیک های هنری پتینه کاری را به هنرجویان آموزش می‌دهد. شما می‌توانید برای مشاهده نمونه کارهای روزانه هنرجویان صفحه اینستاگرام گالری شهرزاد اسدی به نشانی shahrzadgallery1001@ را دنبال نمایید.

اشتراک گذاری
دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین نوشته ها
جدیدترین محصولات
دسته بندی محصولات